התפתחות הילדשונות

מתי הילד מתחיל לדבר – כך תוכלו לעזור ולקדם את התהליך

רוצים לדעת מתי הילד מתחיל לדבר? כאן נסביר את כל אבני הדרך שיש בדרך למילה הראשונה וגם לאחריה ואיך תוכלו לתרום לתינוק שלכם בתהליך.

הרגע שאותו אף הורה לא רוצה להחמיץ, המילים הראשונות של הקטנצ'יק. אחד מהישגים הגדולים של ילדיכם בתחילת דרכו הוא ההתחלה של הדיבור, התבטאויות קטנות, מילמולים וכל צליל אותו הם מוציאים מהפה נשמעים כמו מוזיקה. אך מה עושים עם השלב הזה מתעקב ולא מגיעה? ואיך אפשר לעזור לעודד ההתפתחות המילולית יותר מהר? 

מתי הילד מתחיל לדבר? 

כל הילדים שונים ומגיעים לאותו אבני הדרך בזמנים שונים. לשאלה זאת אין תשובה קונקרטית ולכל ילד מגיעה בזמנים משלו. אך הממוצע בו הילדים מתחילים להוציא את המילים הראשונות הם סביבות הגיל שנה וכאשר מתקרבים לגיל שנתיים מתחיל להתרחב אוצר המילים שלו ובסביבות גיל שלושים מתחיל להרכיב משפטים קצרים. 

מה אפשר לעשות כדי לעזור בפיתוח הדיבור

כאשר הילד לא מתפתח כמו הילדים מסביב זה יכול להיות מדאיג, חשוב שתבינו שאתם יכולים לתרום להתפתחות. אך אם יש לכם ספק כדי לייעוץ במידת הצורך. 

תנסו לדבר עם ילדיכם כמה שיותר – ככל שתדברו יותר עם ילדיכם כך הוא יתפוס יותר מילים. הכי טוב בכל הזדמנות אפשרית תגידו בקול את מה שאתם עושים. מבשלים ? תגידו משהו קטן כמו: "אמא מבשלת עכשיו מרק", כמה שיותר תדברו ככה יותר סיכוים לילד לתפוס מילים חדשות ואת המשמעות שלהם. 

שימוש במשפטים מלאים – תדברו לאט, במשפטים קצרים בזה תנסו לגרום לו לחזור אחריכם. אם הוא מביא לכם צעצועה תשתמשו בסיטואציה כדי לנסות למתג את הפריטים למילים: ?איזה צעצועה יפה,רוצה בוא נראה אותו לאבא".

  • תמתגו את הפעולות השגרתיות – את הפעולות השגרתיות אותם עושים על בסיס היום יומי, לכן זה הזמן הטוב ביותר לעזור לילד לקשר בין מילים למעשים. כל דבר שאתם עושים תגידו את הפעולה בקול.

מה לעשות אם הילד לא מתחיל לדבר? 

כמו שאמרנו כל ילד מתפתח בזמן שלו, אך מתי המצב מגיעה לזה שצריך לקחת את הילד לרופא? אם יש ספק אין ספק, אם הנכם מרגישים שקיים עיכוב בהתפתחות הילד תלכו להבדק. רופאים יכולים לתת מענה הולם לבעיות בהתפתחות השפה והדיבור וכדי להעזר בהם אם יש את הצורך. על תעקבו את הבדיקה, זיהוי מקדים של בעיות התפתחות עלולים להועיל בטווח הארוך לילד שלכם. יתכן שתשלחו לקלינאית תקשורת או לגורמי מקצוע אחרים שיעזרו בפיתוח הילד שלכם. לפני שתהיו אימפוליסיביים ותיכנסו להיסטריה כאן תגלו מתי הילד מתחיל לדבר:

גיל 1-3 חודשים: בגיל חודש יוכל לזהות את קולכם ועד גיל חודשיים שלוש יפיק צלילים כגון "או" ו"אה". 

גיל 4-7 חודשים: בגיל זה התינוק יתחיל לנסות להעתיק את קולכם. רוב הקולות שהוא ישמיע עשוים להשמע כמו בו-בו, מה-מה, גו-גו וכד'. בגיל זה התינוק יבין הרבה יותר ממה שהוא יצליח לבטע, לכן חשוב לדבר כמה שיותר לידו. 

גיל 8-12 חודשים: בגיל זה התינוק יחליף את הצווחות גרגורים והמייה בהבהרות. אתם תתחילו לשמועה צלילים יותר ברורים וככל הנראה זה יהיה בערך הזמן בו התינוק יגיד את המילה הראשונה שלו (אמא, אבא) חשוב לגרום לילד להבין שהוא אמר מילה ושיש לה משמעות תשתדלו להראות לו את זה. שמעתם מילה תתרגשו ותראו שמחה לילד כך הוא יבין שיש משמעות למילה ושהוא עושה נכון. לרוב בחודשים אלו הוא ידבר במילים לא מובנות (ג'יבריש) זה הבסיס לשפה וחשוב לגרום לו להבין מתי הוא הצליח להוציא מילה אמיתית מהפה. 

גיל 13-24 חודשים: זה הגיל לו חיכיתם. פעוטות בגיל בין 13 ל-24 חודשים מתחילים להבין בצורה טובה את השפה ואוצר המילים שלהם גדל. זה הגיל שהתינוק יתחיל להבין ולהגיב בצורה יותר טובה לבקשות שלכם. בגיל זה אתם התינוק יתחיל לאט לאט להרכיב משפטים פשוטים. זה בדיוק הזמן להתחיל לדבר עם התינוק "רגיל" כלומר לא בקול גבוה ואו קול תינוקי בכך תעזרו לו להבין איך להשמיעה את המילים בצורה נכונה. רוב הילדים לא יבטאו את המילים בצורה נכונה לגמרי לדוגמא התינוק עשוי לבטא את המילה אוכל כ- או-ל, אתם רוב הסיכוים תבינו מה הוא רוצה אבל חשוב שגם תתקנו אותו ותגידו את המילה בצורה הנכונה, זה יתרום רבות להתפתחות השפה של הילד.

אהבתם? קראו עוד בנושא התפתחות הילד-

קפיצת גדילה – כך תוכלי להיות מוכנה

טעימות לתינוקות: מתי כדאי להתחיל ומה כדאי לתת קודם

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button