בריאותהריון ולידהשונות

סכרת היריון-כל מה שאת צריכה לדעת החל מסימנים, טיפול, התנהלות ועוד

4%-10% מכלל השנים סובלות מסכרת היריון, אך מה זה בעצם אומר? מה התסמינים ומה שיטות הטיפול? בואי להבין מתי הגיע הזמן לדאוג ולשנות תזונה

מה זה סכרת היריון וממה זה נגרם?

סכרת היריון היא מצב בו הסוכר (גלוקוז) בדם גבוה מידי, המצב קורה אצל כ4%- 10% מהנשים בארץ במהלך ההיריון. הופעת הסכרת בהיריון עלולה לקרות בכל שלב אך לרוב מתרחשת לאחר השליש הראשון, במידה ולא הייתה סכרת לפני ההיריון סביר להניח כי המחלה תיעלם לאחר הלידה. 
במהלך ההיריון גוף האישה הופך עמיד יותר לאינסולין, אינסולין הוא חומר המופרש בגוף שתפקידו להעביר את הגלוקוז מהדם לתאים כדי לספק אנרגיה. בהיריון הגוף מפתח עמידות יחסית לחומר כדי שהגלוקוז יישאר בדם ויגיע לעובר. אם העמידות לאינסולין הופכת למשמעותית מידי קיימת סכנה של התפתחות סכרת שכן רמת הסוכר בדם תהיה גבוהה מידי. המחלה עלולה להוות סכנה לאם ולעובר ולכן יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם ומעקב מתאים. 

מתי יש חשש גדול יותר להתפתחות של סכרת היריון?

  • אצל נשים מעל גיל 25
  • במקרים של היריון מרובה עוברים 
  • אצל נשים שעברו לידה שקטה בעבר
  • אצל נשים הסובלות מלחץ דם גבוהה
  • אצל נשים שסבלו בהריוניות קודמים מכרת היריון
  • אצל נשים שילדו בעבר תינוקות שמשקלם עבר את ה4.5 ק"ג
  • אצל נשים בעלות היסטוריה משפחתית של סכרת בדרגה הראשונה
  • אצל נשים שהBMI שלהן היה מעל 30 בתקופה שקדמה להיריון

תסמינים, דרכי אבחון ובדיקות 

לרוב התסמינים דומים לתסמינים כללים של היריון ולכן לפעמים קשה לזהות שנוצרת בעיה, הדרך לאבחן את הסכרת היא בעזרת בדיקת העמסת סוכר שנערכת בין השבועות 24-28 בהיריון, הבדיקה מאבחן אם יש חשש או שוללת סיכונים. בבדיקה בודקים מהי רמת הגלוקוז בדם כשעה לאחר שתייה של 50 גרם סוכר. בבדיקה תקינה התוצאה תצא עד 140 מ"ג ובכל תוצאה גבוהה יותר תידרש העמסת סוכר של 100 גרם סוכר לאחר צום של בין 8-14 שעות.
בבדיקה המלאה של 100 גרם יש לשמור במשך שלושה ימים על תזונה עשירת פחמימות ובזמן העמסה יש להימנע ממאמץ גופני או מעישון (שבכללי לא מומלץ ואף מסוכן במהלך ההיריון). את כמות הגלוקוז בדם בודקים לפני שתיית הסוכר, בודקים שוב לאחר כשעה, לאחר שעתיים ולאחר שלוש שעות משתיית המנה. כדי להגיד סכרת היריון שתים מן הבדיקות צריכות לצאת חריגות.
בצום הגלוקוז אמור להגיע עד ל95 מ"ג, לאחר כשעה עד ל180 מ"ג, לאחר כשעתיים עד ל155 מ"ג ולאחר כשלוש שעות הערכים צריכים להגיע עד ל140 מ"ג. 

דרכי טיפול לאחר אבחון של מדדים לא תקינים

במידה והמדדים של האישה יצאו לא תקינים, יש לטפל על ידי דיאטה מיוחדת ומותאמת דלת סוכר, במידה והדיאטה אינה מספיקה יש להוסיף מזרק אינסולין. האינסולין הוא התרופה היחידה שמאושרת לטיפול בסכרת היריון. בנוסף יש לערוך מעקב קבוע אחרי התפתחות ההיריון ואחרי המדדים של העובר. 

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button